स्वास्थ्य/ जिबनशैली

देखियो इबोला रोग !!

युगान्डाका स्वास्थ्यमन्त्री जेन रुथ आसेङले युगान्डामा पहिलोपटक प्राणघातक इबोला रोगको संक्रमण देखिएको बताएका छन् । छिमेकी मुलुक कङ्गो नजिकको कासेस जिल्लाको पश्चिमी भेग निवासी एक पाँच वर्षीय बालकमा इबोलाको संक्रमण फेला परेको मन्त्री आसेङले बताएको अन्तराष्ट्रिय सञ्चार माध्यमले जनाएका छन् ।

कङ्गोमा इबोलाको संक्रमण व्यापक रुपमा फैलिएसँगै युगान्डामा सतर्कता अपनाइएको थियो । सन् २०१२ मा युगान्डामा इबोला र मारबर्ग भाइरस फैलिएको थियो । उक्त संक्रमणका कारण इबोलाबाट २० जना र मारबर्गबाट ९ जनाको ज्यान गएको थियो । इबोला ज्यादै संक्रामक रोग हो , इबोला भएका मानिसको शरीरले अर्को व्यक्तिलाई छोएमा अर्को इबोला संक्रमित हुन्छ । उच्च ज्वरो, झाडा र आँखा रातो हुनु यस रोगको लक्षण हो ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार इबोलाको ज्वरोबाट मानिसको मृत्यु हुने दर ज्यादै बढी हुन्छ अर्थात् यस रोगबाट पीडित व्यक्तिको मृत्यु हुने सम्भावना ५० देखि ८९ प्रतिशत रहन्छ ।
Other News:
भारतको गुजरातमा बिहीबार चक्रवात ‘वायु’ आउने पूर्वानुमान गरिएको छ । भारतको उत्तरपूर्वी क्षेत्रमा चक्रवात वायुले नेपालमा पनि असर गर्नसक्ने मौसमविद्ले अनुमान गरेका छन् । मौसमविद् गंगा नगरकोटीका अनुसार चक्रवात वायु नै भने नेपाल आइपुग्दैन । उनले भनिन्, ‘‘चक्रवात वायु नै नेपाल आइपुग्ने होईन, यसको असरले भोली अपरान्हतिर वर्षा भने हुन सक्छ ।’ आज बिहान भारतको उत्तराखण्ड हुँदै पश्चिमा वायु नेपाल प्रवेश गरेको छ । BIZPATI

Related Articles

Close